როგორ ცვლის საცხოვრებელი გარემო ადამიანის ყოველდღიურობას?
სახლი არ არის მხოლოდ კედლებს შიგნით სივრცე, ის არ იწყება და არ მთავრდება რკინის კარს მიღმა. მნიშვნელოვანია, სად მდებარეობს შენი სახლი და როგორია გარემო შენს კედლებს იქით? რას ხედავ ფანჯრიდან ყოველ დილით? რა ხდება შენი აივნის ქვეშ?... მნიშვნელოვანია გზა, კიბე, სივრცე - რომელსაც სახლამდე მიჰყავხარ და რომელიც პირველი გხვდება სახლიდან გამოსულს.
საცხოვრებელი გარემო სრულად უნდა ერგებოდეს შენი ცხოვრების რიტმს, შენს სურვილებს და საჭიროებებს: დინამიური გარემო გიზიდავს ქალაქის ცენტში, თუ ხმაურისგან შორს გირჩევნია ყოფნა? მიჩვეული ხარ შორ მანძილებს, თუ გირჩევნია ყველაფერი ხელის გაწვდენაზე - შენივე უბანში.
გავლენა ფიზიკურ და მენტალურ ჯანმრთელობაზ
კვლევებმა აჩვენა, რომ როდესაც სახლთან ახლოსაა პარკი, სპორტული სივრცე, საფეხმავლო, თუ ველობილიკები- ადამინები უფრო აქტიურები ხდებიან. უჩნდებათ მოთხოვნილება და სურვილი იმოძრაონ მეტი, იარონ ფეხით და მისდიონ ცხოვრების ჯანსაღ წესს. რეგულარული მოძრაობა ამცირებს ზედმეტი წონის, გულ-სისხლძარღვთა დაავადებების და დიაბეტის რისკებს.
მწვანე სივრცეებთან სიახლოვე ამცირებს სტრესს და დეპრესიის სიმპტომებსაც, რაც  დღევანდელი ქაოტური ცხოვრების თანმდევი მოვლენაა. ბუნებასთან ხშირი კონტაქტი პირდაპირ კავშირშია უკეთეს განწყობასთან და კონცენტრაციის უნარის გაძლიერებასთან.
სწორედ, ამ იდეის ირგვლივ შეიქმნა ჩვენი პროექტი, m³ საბურთალო - რომელიც ინოვაციურ საცხოვრებელ უბანს წარმოადგენს და საცხოვრებელ სახლებთან ერთად აერთიანებს 14,000 კვ.მ. პარკს - სასეირნო ბულვარით და ველო ბილიკებით, სპორტულ მოედანს, სარეკრეაციო სივრცეებს და სხვა მრავალ ზონას.
სამეზობლო
კარგი სამეზობლო და მათთან ურთიერთობა მნიშვნელოვანია იმისთვის, რომ საცხოვრებელი გარემო იყოს მოწესრიგებული და ჯანსაღი.
ისეთი საჯარო ლოკაციები როგორიცაა სკვერები, სპორტული და საბავშვო მოედნები, საპიკნიკე სივრცეები - ხელს უწყობს მეზობლებს შორის ურთიერთობის განმტკიცებას, რაც უზრუნველყოფს უსაფრთხოების შეგრძნების ამაღლებას და ცხოვრების კმაყოფილების ზრდას.
იზრდება ჩართულობა საერთო საცხოვრებელი გარემოს მოვლის და გაფრთხილების კუთხით, რაც დადებითად მოქმედებს ნებისმიერი ასაკის მაცხოვრებლის ცხოვრების ხარისხზე.
დროის მენეჯმენტი
როცა მაღაზიები, სკოლა, აფთიაქი და ტრანსპორტი ახლოსაა სახლთან, მცირდება გადაადგილებისთვის დახარჯული დრო. შესაბამისად, ადამიანს აქვს ნაკლები ყოველდღიური სტრესი და მეტი დრო ოჯახისთვის, შინაური ცხოველებისთვის, მეგობრებისთვის და რაც მთავარია - საკუთარი თავისთვის.
როდესაც ირჩევ საცხოვრებელ კომპლექსს, სადაც ყველა საჭირო დაწესებულება ახლოსაა, გრჩება მეტი დრო და ენერგია დაკავდე საქმით, რომელიც მოგცემს განტვირთვის საშუალებას: იარო ცურვაზე, დახატო, დაკავდე ყვავილების მოვლით, შექმნა კულიანარიული შედევრები, წერო ან აკეთო ის, რისი კეთების დროც აქამდე არ გქონდა და ყოველთვის გინდოდა.
m²-ისკომპლექსები გამოირჩევა მოსახერხებელიმდებარეობით და მაცხოვრებლებს სთავაზობს ყველანაირ პირობას, საკუთარი ცხოვრებით ცხოვრებისთვის.
ბავშვებზე მორგებული სივრცეები
უსაფრთხო ეზოები და სათამაშო სივრცეები დადებითად მოქმედებს ბავშვების ფიზიკურ და კოგნიტურ განვითარებაზე.ისინი ეჩვევიან ურთიერთობებს თანატოლებთან, ნაკლებ დროს ატარებენ გაჯეტებთან, ჯანსაღი ემოციები და ურთიერთობები მათი ცხოვრების ყოველდღიური ნაწილი ხდება.
m²-ისსაცხოვრებელი კომპლექსების გარემო სრულად ადაპტირებულია მცირეწლოვანთათვის - მოიცავს საბავშვო ზონებს, ფეხბურთის მოედნებს და სხვა აქტივობებს, მშობელს აღარ უწევს შვილის შორ მანძილებზე წაყვანა სუფთა ჰაერისთვისდა თანატოლებთან დროის გასატარებლად.
შენი დღე იწყება და მთავრდება გარემოში, რომელსაც შენი სახლი ჰქვია და რომელიც შენი ცხოვრების განუყოფელი ნაწილია. გარემო, რომელიც გიქმნის კომფორტის, სტაბილურობის და უსაფრთხოების შეგრძნებას, სადაც ყველა დეტალი მნიშვნელობას ატარებს და ყოველი კვადრატული მეტრი შენთვის ნაცნობი და საყვარელია.
m²-ში ვცდილობთ შევქმნათ და განვავითაროთ ისეთი თანამედროვე, ინოვაციური და უსაფრთხო სივრცეები და ადგილები, რომლებიც ადამიანებს დააკავშირებენ საკუთარ თავთან, ოჯახის წევრებთან, გარემოსთან და მისცემენ საშუალებას იცხოვრონ განსაკუთრებულად, საკუთარი ცხოვრებით.

КАК СРЕДА ПРОЖИВАНИЯ МЕНЯЕТ ПОВСЕДНЕВНОСТЬ ЧЕЛОВЕКА?
Дом – это не только пространство внутри стен. Он не начинается и не заканчивается за железной дверью. Важно, где находится твой дом и какова среда за твоими стенами? Что ты видишь из окна каждое утро? Что происходит под твоим балконом?.. Важны дорога, лестница, пространство, которые ведут тебя домой и которые встречают тебя первыми, когда ты выходишь из дома.
Среда проживания должна полностью подходить ритму твоей жизни, твоим желаниям и потребностям: привлекает ли тебя динамическая среда в центре города, или предпочитаешь находиться вдали от шума? Привык ли ты к дальним расстояниям, или тебе больше подходит, чтобы все было под рукой в твоём же районе?
Влияние на физическое и ментальное здоровье
Исследования показали, что при наличии рядом с домом парка, спортивной зоны, пешеходных или велосипедных дорожек люди становятся более активными. У них возникает потребность и желание больше двигаться, ходить пешком и вести здоровый образ жизни. Регулярное движение снижает риск ожирения, сердечно-сосудистых заболеваний и диабета.
Близость к зеленым насаждениям снижает стресс, а также симптомы депрессии, которые представляет собой сопутствующее явление сегодняшней хаотичной жизни. Частый контакт с природой напрямую связан с улучшением настроения и усилением способности к концентрации.
Именно вокруг этой идеи был создан наш проект m³ Сабуртало, представляющий собой инновационный жилой район, и, вместе с жилыми домами, объединяющий в себе 14.000 м3 парка с прогулочным бульваром и велодорожками, спортивный стадион, рекреационные пространства и множество других зон.
Ближайшие соседи
Хорошие соседи и взаимоотношения с ними важны для того чтобы среда обитания была упорядоченной и здоровой.
Такие общественные места, как скверы, спортивные и детские площадки, а также места для пикников, способствуют укреплению добрососедских отношений, что обеспечивает усиление ощущения безопасности и повышение удовлетворенности жизнью.
Повышается вовлеченность с точки зрения ухода и заботы об общей среде обитания, что в свою очередь положительно влияет на качество жизни жильцов любого возраста.
Управление временем
Когда магазины, школы, аптеки и транспорт находятся рядом с домом, сокращается время, затрачиваемое на перемещение. Соответственно, человек испытывает меньше ежедневного стресса и у него появляется больше времени для семьи, домашних питомцев, друзей и, самое главное - для самого себя.
Когда ты выбираешь жилой комплекс, где все необходимые учреждения находятся поблизости, у тебя остаётся больше времени и энергии на то, чтобы заняться делом, которое даст тебе возможность разгрузки: ты сможешь ходить на плавание, заниматься уходом за цветами, создавать кулинарные шедевры, писать, или делать то, на что у тебя до сих пор не хватало времени, но чем ты всегда хотел заниматься.
Комплексы m² отличаются удобным расположением и предлагают жильцам все условия для того, чтобы они могли жить своей жизнью.
Пространства, обустроенные для детей
Безопасные дворы и игровые площадки оказывают положительное влияние на физическое и когнитивное развитие детей. Они привыкают к общению со сверстниками, проводят меньше времени за гаджетами, а здоровые эмоции и взаимоотношения становятся повседневной частью их жизни.
Среда жилых комплексов м² полностью адаптирована для малолетних детей и включает в себя детские зоны, футбольные площадки и пространства для других видов деятельности, благодаря чему родителям больше не приходится возить детей на большие расстояния для того, чтобы те могли дышать свежим воздухом и проводить время со сверстниками.
Твой день начинается и заканчивается в среде, которая называется твоим домом и которая является неотъемлемой частью твоей жизни. Среда, которая дарит тебе ощущение комфорта, стабильности и безопасности, где каждая деталь несёт в себе определённый смысл, и где ты знаешь и любишь каждый квадратный метр.
В m² мы стремимся создавать и развивать такие современные, инновационные и безопасные пространства и места, которые свяжут людей с самим собой, с членами семьи, окружающей средой, и дадут им возможность жить по-особенному, своей собственной жизнью.